Absynt

Absynt to wysokoprocentowy napój alkoholowy, który otrzymywany jest w procesie destylacji ziół z kwiatów i liści piołunu (Artemisia absinthium) oraz anyżu, z dodatkiem kopru włoskiego, hyzopu. Trunek ten został wynaleziony w 1792 roku przez Pierre’a Ordinaire, francuskiego lekarza, który destylował piołun i inne zioła w zasadzie alkoholowej aby otrzymać lek dla swoich pacjentów.

 

Pierwszą komercyjną produkcję absyntu rozpoczęto w 1797 roku kiedy to Major Dubied kupił przepis od doktora Ordinaire i rozpoczął produkcję absyntu z zięciem, Henri-Louis’em Pernod, w Val-de-Travers w Szwajcarii. Po odniesionym sukcesie 1805 roku Pernod przeniósł produkcję do większego obiektu na drugą stronę granicy, do Pontarlier we Francji, mimo że Pernod Fils na początku destylowało jedynie 16 litrów trunku dziennie, po paru krótkich latach produkcja sięgnęła bagatela 400 litrów dziennie. Pod koniec XIX wieku, absynt ceniony był przez cyganerię artystyczną, która spotykała się europejskich kawiarniach i uważała „Zieloną Wróżkę” za swoją muzę i inspirację. Koniec XX wieku przyniósł prawie 100-letnią prohibicję absyntu w wielu częściach Europy. 
 
Obecnie dostępnych jest około 50 marek absyntu, produkowanych głównie we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Czechach.

Produkcja 

Czy wiesz że....

Absynt zyskał uznanie przede wszystkim wśród artystów takich jak Vincent van Gogh i Paul Gaugin, Paul Verlaine czy Charles Baudelaire, którzy poza smakiem cenili sobie również „efekty uboczne” trunku.

Wyróżnić można dwie metody produkcji:

  • Tradycyjna destylacja – Anyż, koper włoski i piołun, nazywane też świętą trójcą, to trzy główne zioła, używane do produkcji absyntu. W metodzie tradycyjnej po odpowiednim okresie maceracji ziół alkoholem następuje destylacja. Po destylacji można przeprowadzić także macerację wtórną w celu nadania trunkowi koloru pochodzącego z chlorofilu ziół.
  • Mieszanie ekstraktu z rozcieńczonym spirytusem – Obecnie zdecydowana większość absyntu produkowana jest poprzez mieszanie rozcieńczonego spirytusu z ekstraktem z ziół i sztucznymi barwnikami ale nie ma to nic wspólnego z tradycyjnym absyntem.

Rodzaje Absyntu

Nie ma określonego standardu i definicji dotyczących absyntu. Wielu producentów trunki stosuje oznaczenia na etykietach swoich produktów:

  • Blanche – To czysty trunek zabutelkowany zaraz po destylacji. Posiada klarowany kolor. 
  • Verte – Absynt typu Blanche poddany wtórnej maceracji. Taki proces w znaczący sposób zmienia kolor i smak trunku. Naturalnie barwiony absynt produkowany był w XIX wieku.
  • Absenta – Trunek o lekko cytrusowym smaku.
  • Home made absithe – Absynt produkowany w małych destylarniach. Indywidualnie dobrane zioła i nielegalny charakter nadają mu nutkę tajemniczości. Trunek tego typu rozpowszechnił się szczególnie w okresie jego nielegalności.  

Najbardziej znane marki absyntu dostępne w Polsce to: Apsynthion De Lux, Absynt Premium-Jelinek, Absynt De Moravie – Metelka, Absynt Naturelle – Metelka. Absynt zawiera 45-72% alkoholu.

Drinki 

Absynt to trunek, który można pić na wiele sposobów. Większość miłośników tego alkoholu pije go w tradycyjny sposób. Trunek często wybierany jest jako drink na przyjęciach, który zapewnia orzeźwienie przed, w ciągu oraz posiłku. To w jaki sposób pity lub podany jest absynt zależy od indywidualnych preferencji. Do najbardziej znanych drinków można zaliczyć:

Niebieska Wróżka

  • 1/3 soku pomarańczowego
  • 1/3 Blue Curacao – koniecznie likier, nie syrop
  • 1/3 absyntu

Wlewamy składniki w podanej kolejności, delikatnie, żeby utworzyły się warstwy. Blue Curacao nieco zmiesza się z sokiem, ale generalnie powinno utrzymać się na powierzchni.

Banana Fairy

  • 1/3 syropu Zielony Banan
  • 1/3 likiery Baileys
  • 1/3 absyntu

Składniki wlewać do kieliszka w podanej kolejności, ostrożnie, żeby utworzyły się warstwy.

Absynt Absynt Absynt Absynt Absynt