Tequila

Tequila to meksykański wysokoprocentowy napój alkoholowy, który powstaje w wyniku dwukrotnej destylacji sfermentowanego soku agawy niebieskiej (Agave tequilana azul). Nazwa tego trunku pochodzi bezpośrednio od miasta Tequila, gdzie rozpoczęła się jego produkcja. Jest to również nazwa wulkanu górującego nad tym miastem.

 

Tequila po raz pierwszy została wyprodukowana w XVI wieku. Aztekowie na długo przed przybyciem Hiszpanów w 1521 roku wyrabiali sfermentowany napój z soku agawy niebieskiej, którego nazywali octli. Około 1600 roku, Don Pedro Sánchez de Tagle (markiz Altamiry) rozpoczął masową produkcję tequili w pierwszej fabryce na terenie dzisiejszego Jalisco, a w 1608 roku, gubernator kolonii Nowej Galicji opodatkował jego produkt. Wraz z początkiem nowego millenium na rynku pojawiło się wiele marek tequili, które obecnie są jednym z trzech najlepiej sprzedających się wysokoprocentowych napojów alkoholowych na świecie.

Produkcja

Produkcja tequili regulowana jest przez ustawodawstwo Meksyku, do którego gorzelnicy muszą się stosować. Agawy uprawiane są w sadach zwanych potreros. Ta część agawy niebieskiej, która używana jest do produkcji tequili to serce (zwane także głową) – piña. Swoim wyglądem przypomina ogromnego ananasa lub szyszkę sosny. Cały proces wytwarzania trunku zaczyna się gdy agawa dojrzeje, czyli około 8-12 lat po zasadzeniu. Przeciętna zawartość cukru w agawie rosnącej w wysokich górach wynosi 26-27%, a tej rosnącej wokół Tequila – 23 do 24%.

Czy wiesz że....

Spożywanie tequili, wraz z solą i limonką, jest jedynie wytworem hollywoodzkim. Tylko nieliczni, głównie turyści piją ten trunek w takiej formie. Niektórzy jednak dodają odrobinę soku z limonki do swojego ulubionego napoju.

  • Gotowanie i przygotowanie brzeczki

    Aby uzyskać 1 litr tequili, potrzebne jest około 7 kilogramów agawy. W nowoczesnych gorzelniach do produkcji tequili używa się ogromnych pieców parowych aby zwiększyć produkcję i znacznie zaoszczędzić energię. Ciepło, które łagodnie i powoli zmienia węglowodany agawy w cukier, zmiękcza ją i rozluźnia jej strukturę. Często przed rozpoczęciem właściwego procesu pieczenia agawy są wstępnie podgotowywane, aby usunąć z nich woski, które mogą wpłynąć na gorzki smak soku. W nowoczesnych fabrykach ugotowane agawy są mechaniczne szatkowane, a sok umieszczany w specjalnych kadziach do fermentacji. Przy niektórych destylacjach wykorzystywane są tradycyjne metody produkcji tequili, polegające na miażdżeniu kamiennym kołem w młynie, ciągniętym przez osła lub konia zwanym "tahona".

  • Fermentacja i Destylacja

    Fermentacja soku z agawy odbywa się w zbiornikach z drewna lub stali nierdzewnej przez 7 do 12 dni. Podczas procesu fermentacji dodane drożdże przekształcają cukry proste w alkohol. Każda destylarnia trzyma w tajemnicy z jakiego szczepu drożdży korzysta. Równie ważna jest jakość wody, dlatego wiele fabryk posiada swoje własne źródło. Przefiltrowany sok z agawy poddaje się dwukrotnej destylacji w tradycyjnych miedzianych alembikach lub w kolumnach destylacyjnych. Pierwsza destylacja (ordinaro) trwa od 1,5 do 2 godzin z której uzyskuje się około 25% alkoholu. Natomiast druga trwa od 3 do 4 godzin z której uzyskuje się płyn o zawartości 55% alkoholu. Każda tequila swój początek w bezbarwnym destylowanym spirytusie a ich późniejsza klasyfikacja oparta jest na czasie leżakowania

  • Leżakowanie i butelkowanie

    O wyglądzie i aromacie tequili decyduje sposób dojrzewania trunku. Tequila dojrzewa w używanych dębowych beczkach po burbonie, sherry, whisky, czy koniaku, nie większych niż 600 litrów. To właśnie kontakt z drewnem sprawia, że tequila staje się łagodniejsza i przyjemniejsza dla podniebienia. Ostatecznie produkt jest kupażowany czyli mieszany z różnych beczek o podobnym wieku. Taki proces ma na celu uzyskanie jednolitego, regularnego aromatu i smaku dla danej partii. Obecnie na rynku istnieje ponad 600 marek tequili. Tequila przed zabutelkowaniem filtrowana jest przez węgiel aktywowany lub filtry celulozowe. Oryginalny trunek ze 100% agawy butelkowany jest wyłącznie w Meksyku i ma oznaczenie Hecho en Mexico. Natomiast tequila Mixto (nie w 100% z agawy) może być butelkowana poza krajem

Rodzaje Tequili

  • Blanco lub Silver (biała lub srebrna) - to tequila butelkowana bezpośrednio po destylacji. Leżakuje w szczelnych zbiornikach ze stali nierdzewnej, ale nie dłużej niż 60 dni. Taki proces przechowywania nie powoduje dojrzewania tequili. Jest całkiem przyjemna w smaku o ile na butelce znajduje się napis "100 per cent agave".

  • Oro lub Gold (często nazywana złotą) - swoim kolorem przypomina stary i szlachetny koniak. Złoty trunek to po prostu tequila blanco lub plata, ale barwiona karmelem oraz aromatyzowana zapachem dębowej beczki. Znawcy tequili określają ją jako mixto.

  • Reposado lub Rested (dojrzewająca) - trunek dojrzewający w beczce co najmniej 2 miesiące, jednak nie dłużej niż 1 rok. Im proces dojrzewania jest dłuższy tym ciemniejszy i bardziej przeniknięty dębem smak tequili.

  • Anejo lub Aged (rocznikowa) - trunek ten dojrzewa od 1 roku do co najmniej 3 lat w beczkach dębowych o pojemności do 350 litrów. Tequilę starszą niż trzy lata nazywamy "muy ańejo" lub "tres ańejos". W sklepach można dostać nawet dziesięcioletnie anejo, jednak najlepsza jest cztero- lub pięcioletnia

  • Reserva – jest to trunek z najwyższej półki, który może leżakować nawet 8 lat zanim trafi na rynek.

Najbardziej znane marki Tequili dostępne w Polsce to: Olmeca, Sauza, Sierra, Jose Cuervo, Gusano Rojo. Tequili zazwyczaj zawiera 40% alkoholu.

Drinki

Tradycyjnie tequilę serwuje w "caballito" czyli w 50mil kieliszkach robionych specjalnie do degustacji Blanco i Reposado. Natomiast najbardziej profesjonalnym sposobem podania Añejo jest koniakówka (snifter), która pozwoli degustującemu w pełni docenić aromat tego napoju. Tequilę najlepiej podawać w temperaturze pokojowej lub na lodzie. Do najbardziej znanych drinków można zaliczyć.

Tequila sunrise

  • 50 ml tequili
  • 100 ml soku pomarańczowego
  • 20 ml grenadiny
  • kostki lodu

Tequilę, sok pomarańczowy i kostki lodu umieścić w shakerze i wymieszać. Napój przelać do szklanki, a następnie wlać delikatnie grenadinę. Poczekać aż syrop osiądzie na dnie.

Margarita

  • 40 ml tequili
  • 20 ml likieru typu triple sec np. cointreau
  • 20 ml grenadiny
  • 20 ml soku z limonki

Tequilę, likier i sok z limonki wstrząsnąć w shakerze z lodem i przelać do zimnego kieliszka. Schłodzony kieliszek koktajlowy ozdobić crustą z soli i cząstką limonki.

Tequila Tequila